Northeast State Community College Student Awards 2012-13
 


Student/Group Name(s)  

Competition  

Award  

Place  

Alpha Iota Chapter (PTK)

State

5 Star Chapter Status

Chapter of Light

 

Alpha Iota Chi (PTK)

State

Most Distinguished Honors in Action Project in State of TN

2nd Place

Alpha Iota Chi (PTK)

State

Most Distinguished Chapter in the State of TN

1st Place

Alpha Iota Chi (PTK)

State

Distinguished College Project

1st Place

Alpha Iota Chi (PTK)

Phi Theta Kappa Annual Convention, San Jose, CA

Designated a top 100 chapter out 1900 chapters

 

Alpha Iota Chi (PTK)

Phi Theta Kappa Annual Convention, San Jose, CA

The President’s Student Leadership Academy among top 30 projects submitted for consideration

 

Elizabeth Ross

State

Most Distinguished Chapter Officer (PTK) in State of TN

1st Place

Elizabeth Ross

Phi Theta Kappa Annual Convention, San Jose, CA

Recognized as one to the top 30 PTK officers in the nation

 

T.J. Laws, Jr.

Kennedy Center American College Theatre Festival, Region IV Festival

Costume Designs for Night of the Living Dead  

Honorable Mention

Richard Curtis

Kennedy Center American College Theatre Festival, Region IV Festival

Makeup Design for Night of the Living Dead  

Honorable Mention

Amanda Haney

Kennedy Center American College Theatre Festival, Region IV Festival

Weiss Design Competition for her Costume Designs for Alice  

1st Place

Anne Rowell and Rocky Graybeal

Walters State Smoky Mountain Parliamentary Debate Tournament

Team Award

1st Place

Anne Rowell

Walters State Smoky Mountain Parliamentary Debate Tournament

Speaker Award

2nd Place

Rocky Graybeal, Britny Fox, Nicole Nielson, Beth Ross, Jose Martin, and Anne Rowell

TN Intercollegiate State Legislature

Best New Delegation

 

Elizabeth Ross

Jack Kent Cooke Transfer Scholarship

Award

 

Christopher Wininger

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Calculus A

1st Place

Austin Cantu

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Calculus A

1st Place

Kyle Martinez

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Calculus B

1st Place

Corey Da Ponte

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Precalculus

1st Place

Aaron Oakes

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Statistics

1st Place

Steven Barrett

Tennessee Mathematics Association of Two-Year Colleges Awards

Learning Support Mathematics

1st Place

Heather Blair

Tennessee Association on Higher Education and Disability

Outstanding Student Award